Pracownia lutnicza Joanny Plęs i Tomasza Linki
w Ustrzykach Dolnych,
członków Związku Polskich Artystów Lutników.


      Lutnictwo to niezwykła dziedzina sztuki, metody pracy nad instrumentami są niezmienne od stuleci. Obejmuje ona budowę instrumentów smyczkowych: skrzypiec, altówek, wiolonczel, kontrabasów oraz instrumentów historycznych takich jak wiole, lutnie, gitary.

      Zawód ten wymaga zdobycia wszechstronnych umiejętności w zakresie rysunku, rzeźby, ogólnego wyczucia proporcji. Bardzo ważne jest duże doświadczenie oraz wykształcenie muzyczne, które pomaga sprostać wysokim wymaganiom muzyków. Lutnik stara się nadać wszystkim instrumentom piętno swej indywidualności dlatego każdy instrument jest niepowtarzalny. Drewno (jawor i świerk) musi sezonować się przez długie lata, a lakier składający się z wyselekcjonowanych naturalnych żywic każdy mistrz sporządza sam według tylko sobie znanej receptury, by nałożyć go później na swe dzieło w kilku, a nawet kilkudziesięciu cieniutkich, transparentnych warstwach.

      Sprawdzianem umiejętności lutniczych są organizowane na całym świecie prestiżowe międzynarodowe konkursy, na których spośród stu kilkudziesięciu instrumentów wybieranych jest kilka najznakomitszych łączących w sobie piękno formy z doskonałym dźwiękiem. Dzieła lutnicze weryfikowane są przez jury złożone z najsłynniejszych lutników i muzyków.

      Z pracowni Joanny Plęs i Tomasza Linki wychodzą najwyższej klasy instrumenty mistrzowskie, które mogą być porównywane z najlepszymi.